Sports
Fall Sports: DFAL All-League Teams Announced
Deitrich awarded Boys Water Polo MVP; Chan takes home Girls Golf MVP.
Boys Cross Country 2010-11
First Team
Thomas Joyce, Campolindo (Jr.)
Find out what's happening in Lamorindawith free, real-time updates from Patch.
Tyler Hanson, Miramonte (So.)
Jamie Fehrnstrom, Miramonte (Jr.)
Find out what's happening in Lamorindawith free, real-time updates from Patch.
Tyler Troxel, Acalanes (Jr.)
Vinson Compestine,Campolindo (Jr.)
Dylan Laucher, Campolindo (Sr.)
Matt Stewart, Miramonte (Jr.)
Second Team
Carl Gracely, Las Lomas (Sr.)
Greg Garcia, Campolindo (Sr.)
Evan Quigley, Alhambra (Jr.)
Pearson Henri, Las Lomas (Sr.)
Guillaume Hansel, Las Lomas (Sr.)
Leland Wong, Campolindo (Jr.)
Keith Geiger, Campolindo (Jr.)
Girls Cross Country 2010-11
First Team
Carrie Verdon, Campolindo (Jr.)
Grace Orders, Campolindo (Sr.)
Rachel Meadows, Campolindo (Jr.)
Amy Hollshwandner, Acalanes (So.)
Shelby Nickles, Dublin (Sr.)
Annie Marggraff, Acalanes (So.)
Clare Orton, Las Lomas (Fr.)
Second Team
Haley Shipway, Campolindo(Fr.)
Sarah Orders, Campolindo (So.)
Kelly Collins, Acalanes (So.)
Juliet Farman, Campolindo (Jr.)
Kelli Berge, Acalanes (So.)
Sara Mostatabi, Campolindo (Sr.)
Nicolette Sorenson, Acalanes (So.)
Football 2010-11
First Team - Offense
Ross Anderson, Miramonte QB (Jr.)
Marquis Waters, Las Lomas RB (Sr.)
Jared Leaf, Alhambra RB (Sr.)
Lucas Raventos, Dougherty Valley RB (Sr.)
Nate Schwartz, Alhambra C (Sr.)
Robert Naranjo, Las Lomas C (Sr.)
Blake Swimmer, Miramonte OG (Sr.)
Stevie Rossi, Alhambra OG (Jr.)
Ross Dolbec, Miramonte OT (Sr.)
Brandon Markey, Las Lomas OT (Sr.)
Kevin Merhoff, Las Lomas TE (Sr.)
Trent Baker, Acalanes WR (Sr.)
Trevor Davis, Alhambra WR (Sr.)
Anthony Piganelli, Miramonte WR, K (Sr.)
Brandon Wynne, Dublin WR (Sr.)
Jaylen Paulding, Dublin UTL (Sr.)
Marco Tavecchio, Campolindo P (Sr.)
First Team - Defense
Maurice Poyadue, Alhambra DL (Sr.)
Muawatti Mabrey, Dublin DL (Sr.)
Vito Latu, Campolindo DL (Sr.)
Mitch Frentescu, Las Lomas DL (Jr.)
Zac Walsh, Dougherty Valley DL (Sr.)
Jared Leaf, Alhambra LB (Sr.)
Joey Sabella, Las Lomas LB (Sr.)
Michael Spivey, Dougherty Valley LB (Sr.)
Drew Gaylord, Acalanes LB (Sr.)
Trent Baker, Acalanes DB (Sr.)
Joey Bertrand, Campolindo DB (Sr.)
Marquis Waters, Las Lomas DB (Sr.)
Chris Tatcher, Miramonte DB (Sr.)
Second Team - Offense
Bret Stephens, Campolindo QB (So.)
Michael Spivey, Dougherty Valley RB (Sr.)
Aaron Edwards, Acalanes RB (So.)
John Coupin, Miramonte RB (Sr.)
Arian Motamenzadeh, Campolindo C (Sr.)
Alex Austin, Dougherty Valley OG (Sr.)
Charlie Zaharoff, Campolindo OG (Sr.)
Zac Walsh, Dougherty Valley OT (Sr.)
Clint Jackman Dublin OT (Jr.)
Rich Manuli, Alhambra TE (Sr.)
Karl Thornton, Campolindo WR (Jr.)
Erik Baker, Campolindo WR (Sr.)
Jack Pietrykowski, Miramonte WR (Jr.)
Justin Green, Alhambra UTL (Jr.)
Mitchell Ward, Dougherty Valley K (Sr.)
Mike Leamy, Acalanes P (Sr.)
Second Team - Defense
Michael Brady, Acalanes DL (Jr.)
Brandon Markey, Las Lomas DL (Sr.)
Kevin Merhoff, Las Lomas DL (Sr.)
Luke Carrillo, Miramonte DL (Jr.)
Edsel Snoddy, Dougherty Valley DL (Jr.)
Jamie Vega, Campolindo LB (Jr.)
Michael Pope, Las Lomas LB (Sr.)
Spencer Henderson, Acalanes LB (Jr.)
Tyler Davis, Miramonte LB (Sr.)
Jake Villa, Las Lomas DB (Jr.)
Michael Thomas, Dublin DB (Sr.)
Artis Jones, Dublin DB (Jr.)
Dan Fadelli, Campolindo DB (Jr.)
Honorable Mention
Jackson Miller, Las Lomas QB (So.)
Ed Achzieger, Dublin QB (Jr.)
Ondre Rudolph, Dublin RB (So.)
Michael Thomas, Dublin RB (Sr.)
Matt Rogstad, Acalanes C (Sr.)
Cody Zahner, Alhambra OG (Sr.)
Amir Hakimjavdi, Campolindo OT (Sr.)
Aleksei vonDisterlo, Alhambra OT (Jr.)
Harrison Bagdan, Acalanes OT (Sr.)
Tyler Young, Miramonte OT (Sr.)
Tanner Pinkston, Dougherty Valley TE (Jr.)
Nick Zolintakis, Campolindo UTL (Sr.)
Miles Honens, Miramonte UTL (Jr.)
Clint Jackman, Dublin DL (Jr.)
Tyler Hearns, Dublin DL (Sr.)
Dominic Revelez, Dublin LB (Sr.)
Zach Tucker, Dublin LB (Jr.)
Lucas Levine, Acalanes LB (Sr.)
Brian Friel, Miramonte LB (Sr.)
Troy Ruckman, Dougherty Valley LB (Jr.)
Brayton Milner, Las Lomas P (So.)
Carson Gardner, Acalanes DB (Jr.)
Yassir Ali, Dublin DB (Sr.)
Kevin Booze, Miramonte DB (Jr.)
Martin Walker, Dougherty Valley DB (Sr.)
Landon Crawl, Dougherty Valley DB (Jr.)
Girls Golf 2010-11
Most Valuable Player
Sammy Chan, Campolindo
First Team
Lauren Contreras, Las Lomas
Elizabeth Schultz, Acalanes
Jessica Goldstein, Miramonte
Kimberli Zhang, Dublin
Kelsey Williams, Miramonte
Rashi Ojha, Dougherty Valley
Sunny Sandeep, Dougherty Valley
Second Team
Liza Katz Miramonte
Adrienne Lee Acalanes
Tori Hoff Miramonte
Nicky Bartak Campolindo
Brianna Nguyen Dublin
Natalie Cha Dougherty Valley
Kara Young Campolindo
Girls Tennis 2010-11
First Team -Singles
Anastasia Kaiser Miramonte Senior
Myiesha Simmons Dublin Sophomore
Rickimae Torres Dougherty Valley Freshman
Nicole Wedlake Campolindo Senior
First Team - Doubles
Natalie Korich/Miranda Hill Campolindo Senior/Junior
Evelyn Alper/Brittany Anderson Miramonte Senior/Senior
Emily Lindsay/Nikki Lee Acalanes Senior/Senior
Second Team - Singles
Hanne Andersen Miramonte Junior
Meg Andersen Miramonte Sophomore
Valery Jorgensen Acalanes Senior
Tessa Karagocev Acalanes Freshman
Second Team - Doubles
Sydney Stone/Donna Nefdt Campolindo Freshman/Senior
Kirby Schulz/Katie Straughn Miramonte Senior/Senior
Honorable Mention - Singles
Claire Faulkner Campolindo Sophomore
Shanice Francis Dublin Senior
Liz Landry, Acalanes (Sr.)
Tamar McCollom, Miramonte (Jr.)
Neeraja Ravi, Dougherty Valley (Jr.)
Sarah Reed, Miramonte (Sr.)
Ruthie Shapiro, Campolindo (Sr.)
Alyssa Wendt, Miramonte (Sr.)
Melissa Wong, Dublin (Sr.)
Honorable Mention – Doubles
Kate Sullenberger (Sr.)/Kristine Bielaski (Jr.) Dougherty Valley
Logan Ehringer (Jr.)/Maria Galindez (Sr.) Miramonte
Erielle Tolentino (Sr.)/Nicole Baptiste (Sr.) Dublin
Wendy Yang (Sr.)/Erin Grant (Sr.) Acalanes
Girls Volleyball 2010-11
Most Valuable Player
Mary Vaccaro, Campolindo (Sr.)
First Team
Kendall Baker, Acalanes (Jr.)
Maddie Borch, Las Lomas (So.)
Cat Krusche, Dublin (Jr.)
Chandler Moore, Campolindo (Sr.)
Chelsea Nasciemento, Dougherty Valley (Sr.)
Abbie Noland, Campolindo (Sr.)
Tyanna Roy, Acalanes (Jr.)
Kristen Rutledge, Miramonte (Sr.)
Sarah Vaccaro, Miramonte (Jr.)
Second Team
Brooke Aiello, Acalanes (So.)
Kelly Bielaski, Dougherty Valley (Fr.)
Audrey Breitwieser, Miramonte (Sr.)
Natalie Chan, Acalanes (Sr.)
Tiffany Harris, Dublin (Jr.)
Rachel Nieto, Las Lomas (So.)
Sophie Seiberth, Campolindo (So.)
Jennifer Silva, Alhambra (Jr.)
Jane Siri, Miramonte (Sr.)
Sophie Smith, Campolindo (Sr.)
Honorable Mention
Kim Condie, Campolindo (Sr.)
Ashley Doleys, Dublin (Sr.)
Colette Flegel, Las Lomas (Sr.)
Gaby Gaubert, Acalanes (Sr.)
Alyvia Melin, Dougherty Valley (Sr.)
Julia Miller, Alhambra (Jr.)
Mollie Swan, Miramonte (Jr.)
Boy's Water Polo 2010-11
Most Valuable Player
Joe Deitrich, Acalanes (Sr.)
First Team
Robert Clemons (G) Acalanes (Sr.)
Tanner Cullen, Acalanes (Jr.)
Nick Deaver, Miramonte (Sr.)
Joey Fabian, Miramonte (Sr.)
Jake Kisner, Acalanes (Sr.)
Tennyson May, Miramonte (Jr.)
Andrew Schnugg, Acalanes (Jr.)
Ryan Sevilla, Las Lomas (Sr.)
Bryan Snyder, Las Lomas (Sr.)
Jeffrey Strausser, Campolindo (Sr.)
Charlie Wiser, Miramonte (So.)
Second Team
Matthew Burke, Las Lomas(Sr.)
Jack Fellner, Miramonte (So.)
Tor Jensen, Campolindo (Jr.)
Dominic Lucido, Alhambra (Jr.)
Connor Reid, Acalanes (So.)
JD Ratchford, Campolindo (So.)
Aleck Ryner, Miramonte (G) (Sr.)
Alyosha Sinkevich, Las Lomas(Sr.)
Grant Sivesind, Campolindo(Fr.)
Evan Weiss, Alhambra (Sr.)
Michael Worthing, Acalanes (Sr.)
Honorable Mention
Gurmaan Bhatia, Dougherty Valley (G) ( Sr.)
Tommy Bush, Acalanes (Fr.)
Spencer Creed, Las Lomas (G) (Fr.)
Robbie Fluegge, Miramonte (Jr.)
Devin Kennedy, Campolindo (Jr.)
Connor Mattox, Acalanes (Jr.)
Peter Price Campolindo (G) (Sr.)
Misha Sinkevich Las Lomas (Sr.)
Connor Thompson, Las Lomas (So.)
Kyle Weikert, Miramonte (Jr.)
Nathanial Whitmore, Acalanes (Jr.)
Kevin Yee, Miramonte (Jr.)
Girls Water Polo 2010-11
Most Valuable Player
Danielle Johnson, Las Lomas (Jr.)
First Team
Shannon Baer, Las Lomas (Jr.)
Mackenzie Brokaw, Las Lomas (G) (Jr.)
Erin Byrne, Miramonte (Jr.)
Michelle Caron, Miramonte(Sr.)
Erin Donoghue, Las Lomas (Jr.)
Gracie Fowler, Campolindo (G) (Jr.)
Kimi Klein, Campolindo (Jr.)
Barbara Lanier, Acalanes (Jr.)
Emily McPhee, Campolindo (Sr.)
Hannah Perkins, Alhambra (Sr.)
Alison Quincy, Dougherty Valley (Jr.)
Casey Reid, Acalanes (Sr.)
Second Team
Margot Attard, Miramonte (Sr.)
Adrienne Burgin, Acalanes (Sr.)
Morgan Davenport, Las Lomas (So.)
Megan Dietrich, Acalanes (So.)
Sam Flower, Campolindo (So.)
Addie Green, Las Lomas (Jr.)
Dana Holt, Campolindo (Sr.)
Elaine King, Las Lomas (Sr.)
Andie Nishimi, Campolindo (Sr.)
Molly Quinn, Acalanes (Jr.)
Sierra Robins, Miramonte (Sr.)
Honorable Mention
Melissa Billecci ,Alhambra (Sr.)
Sara Furtado, Miramonte (Sr.)
Jessica Hori, Dougherty Valley (Sr.)
Annika Jensen, Campolindo (Fr.)
Allison Lim, Dougherty Valley (Sr.)
Alex Manuli, Alhambra (So.)
Kate Marinchak, Las Lomas (Sr.)
Lizzie Newman, Acalanes (Jr.)
Lindsey Raftis, Campolindo (Jr.)
Natalie Seidemann, Campolindo (Fr.)
Molly Schoenfeld, Miramonte (Sr.)
Meg Stephens, Las Lomas (Sr.)
Lara Visser, Alhambra (Sr.)